top of page
Search

פרק ג'- מה הקשר בין עוגת יום הולדת ושחיתות פוליטית?

Updated: Oct 24, 2018

הפרק נכתב בשיתוף חבר טוב שלי, ד"ר דורון נבות, ומבוסס על חלקים מסיפרו 'שחיתות פוליטית' בהוצאת המכון הישראלי לדמוקרטיה.אתמול נסענו עם אמא ואבא למסיבת ההפתעה של דודה סוניה. אבא ואני הכנו לה עוגה ממש מושקעת עם המון תוספות: קצפת, סוכריות צבעוניות וחתיכות שוקולד מלמעלה. בנסיעות ארוכות באוטו, אמא ואבא מאוד אוהבים להקשיב לחדשות ברדיו ומשום מה, חשוב להם שגם אנחנו נקשיב, או לפחות נהיה בשקט. בחדשות, הקריין ברדיו דיבר בשפה ממש לא ברורה והשתמש במילים שאני לא מבין. הנה, תקשיבו בעצמיכם: ׳מכתבינו נמסר כי אנשים חושבים שמדובר בשחיתות פוליטית. המשטרה בודקת האם קיים חשד לעבירה על החוק, ושאם מדובר בעבירה חמורה השר יהיה חייב להתפטר מתפקידו׳. בדרך, ליד הבית של סוניה עברנו ליד הפגנה של אנשים שנראו ממש כועסים. הם צעקו ביחד: ׳די לשחיתות, די לשחיתות׳ ו-׳הון שלטון עולם תחתון, הון שלטון עולם תחתון׳. הם גם החזיקו ביד שלטים שהיה כתוב עליהם: ׳מושחתים, נמאסתם׳ ו-׳מושחתים-הביתה׳. לא כל כך הבנתי אבל בכל אופן, עלינו במדרגות למסיבת ההפתעה של סוניה. בסוף המסיבה, כשהגענו סוף סוף לקינוחים ופרסנו את העוגה המושקעת עם כל הקצפת והסוכריות והשוקולד מלמעלה, דודה סוניה אמרה בחיוך: איזו עוגה מושחתת. תפרסו לי בבקשה עוד פרוסה, וכולם צחקו.


ואני, לא הבנתי. איך עוגה יכולה להיות מושחתת? ואם נמאס מהמושחתים, למה דודה סוניה ביקשה עוד פרוסת עוגה? ומה זו בכלל שחיתות?

בואו נעשה סדר: ננסה להבין מה זו שחיתות, ומה זו שחיתות פוליטית? מה הכוונה מושחתים נמאסתם ומדוע אנשים מפגינים נגד שחיתות? ומה הכוונה הון-שלטון-עולם תחתון? ואם נבין את כל זה, אולי גם נבין מה זאת עוגה מושחתת.


אז מה זו שחיתות?

כשאנחנו מנסים להבין את המילה שחיתות, הדבר הברור ביותר הוא ששחיתות היא כמעט תמיד דבר רע, פסול. במילים פשוטות, להשחית משהו זה לקלקל ולהרוס אותו ולעשות מעשה מושחת זה להתפתות, או לרצות במודעות ושליטה מלאה, לעשות משהו שיש בו איזשהו פסול. גם לאכול את העוגה של סוניה, שהייתה מצוינת, היה כרוך בהתפתות, אבל נחזור לזה בסוף.


ומהי שחיתות פוליטית?

כדי להבין מהי שחיתות פוליטית, בואו נבין את ההיפך שלה. ההיפך משחיתות פוליטית הוא מצב שבו הממשלה, הכנסת, והאנשים שעובדים במנהל הציבורי פועלים בצורה טובה, מסודרת וישרה לטובת כלל האזרחים. זאת אומרת, שחיתות פוליטית היא הפרה וקלקול של המצב התקין. שחיתות פוליטית היא מצב בו פוליטיקאי או מי שעובד במנהל הציבורי מנצל את הכוח, המעמד והסמכות של התפקיד הציבורי שלו, בצורה לא צודקת ולא הגונה, ובמקום לעזור לכלל האזרחים, הוא עוזר רק לעצמו, או למקורבים אליו: משפחה וחברים.


אתה יכול לתת לי דוגמה לשחיתות פוליטית?

כן. נניח שבאצטדיון הלאומי של ישראל תשחק בשבוע הבא נבחרת ישראל בכדורגל. נניח שמקובל שבכל משחק של נבחרת ישראל בכדורגל מחלקים בחינם 50 כרטיסים לילדים נכים, כדי לאפשר לכלל הציבור להנות מהמשחק. אם מנהל האצטדיון, שהוא עובד ציבור, ייתן בחינם 10 כרטיסים מתוך החמישים לאשתו, לילדים שלו ולחברים שלו, הוא יפעל באופן מושחת. הוא ישתמש בכוח ובתפקיד הציבורי שלו, וינצל את העובדה שהוא שומר על הכרטיסים ואחראי לחלוקה שלהם, באופן לא צודק ולא הגון. במקום שעשרה ילדים נכים יראו את המשחק, המקורבים אליו יזכו לצפות בו. אפשר לכנות סוג שחיתות כזה 'קבלת טובות הנאה'.


אתה יכול לתת לי עוד דוגמה?

בטח. שר הבריאות, אחראי על בתי החולים הציבוריים בישראל, שפועלים לספק רפואה ציבורית לכל האזרחים. נניח שהשר מחליט לקדם את אחד ממנהלי בתי החולים למשרה בכירה יותר או לשלם לו משכורת גבוהה יותר, ובתמורה, מנהל בית החולים מבטיח לשר שאם הוא או אחד מבני המשפחה של השר יחלו ויצטרכו ניתוח, מנהל בית החולים יקפיץ אותם למקום הראשון בתור של החולים שמחכים לניתוח, וייתן להם את חדר האשפוז הכי גדול ומשוכלל בבית החולים. במקרה הזה, גם השר וגם מנהל בית החולים פועלים באופן מושחת. שניהם מנצלים את התפקיד הציבורי ואת הכוח שלהם בצורה לא הגונה, לטובתם הפרטית. השר יעקוף את התור ויקבל ניתוח מהיר ומנהל בית החולים יקבל שכר גבוה יותר. אפשר לכנות סוג שחיתות כזה 'מתן שוחד' ו'קבלת שוחד' או כמו שאומרים משפטנים לקיחת שוחד.


אפשר עוד דוגמה, אחרונה?

כן, למה לא? נניח שבעיר אחת, קבלן בנייה, מקבל מראש העיר אישור מיוחד וחריג לבנות בנין גבוה עם הרבה דירות. בתמורה, הקבלן תורם כסף רב למסע הבחירות של ראש העיר ומסכם איתו שהוא ימכור לראש העיר דירה בבנין בהנחה גדולה, בחצי מחיר. במקרה הזה ראש העיר עשה מעשה מושחת מכיוון שהוא ניצל את התפקיד שלו, לתת אישורים חריגים לבניה, לטובתו האישית. זה 'שוחד בחירות' עם שחיתות אישית. אגב, אלו שצעקו בהפגנה 'הון-שלטון-עולם תחתון' בעצם מתנגדים להשפעה מוגזמת של אנשים עשירים על פוליטיקאים. הם טוענים שהשפעה כזו היא מושחתת ולא חוקית, ושמדובר בעולם תחתון – עולם הפשע.

נסו לחשוב: מה הדוגמאות הללו גורמות לכם להרגיש כלפי שחיתות פוליטית?


ומה הקשר של המשטרה, חוקי ולא-חוקי, לשחיתות? כל מעשה שחיתות הוא עבירה על החוק?

זאת שאלה טובה ומורכבת. מכיוון שאנחנו עוסקים בלפרש מילים, צריך לזכור שחלק מהתשובה היא "תלוי. תלוי איך מקובל להשתמש במילה שחיתות". יש כאלה שחושבים שאם משהו הוא לא עבירה על החוק, אז לא כדאי להגיד עליו שהוא מושחת. ויש כאלה שאומרים שיש מעשים פסולים, וכדאי להגיד שהם מושחתים, גם אם הם חוקיים. זאת, בגלל שהסיבה שהם לא חוקיים זה לא שהם לא פסולים – הם כן פסולים. אז למה הם חוקיים בכל זאת? התשובה שלי אולי תשמע מצחיק, אבל הם חוקיים כי הכנסת עוד לא קבעה שהם לא חוקיים. ובישראל, כמו בכל מקום מתקדם ונאור, כל מה שהכנסת לא קבעה שהוא לא חוקי – הוא כן חוקי.


ולמה הכנסת לא קבעה שהם לא חוקיים אם הם כל כך פסולים?

זאת שאלה טובה, ויכולות להיות כמה סיבות לכך שלפעמים הכנסת לא קובעת שמשהו הוא לא חוקי. למשל, לפעמים הכנסת לא חשבה על זה. או לפעמים, אין דרך ברורה לחוקק חוק, ואז לא מחוקקים חוק. יש גם פעמים שהכנסת לא מחוקקת חוקים כי חלק מהאנשים בכנסת גם לפעמים עושים מעשים רעים וחוששים שהחוק שיחוקקו יפעל נגדם.


רגע, מה גורם לשחיתות פוליטית?

יש הסברים רבים ושונים. נציין כאן רק הסבר אפשרי אחד. לפני למעלה ממאה שנים חי הוגה דעות והסטוריון בריטי בשם לורד אקטון. הוא טען שכוח שמצוי בידי אנשים – נוטה להשחית אותם, וככל שניתן לאדם יותר כח, כך הוא יהפוך למושחת יותר. המסקנה שלו הייתה שלא כדאי לתת יותר מידי כוח לאנשים כדי שלא יהפכו למושחתים. מאה שנה לפניו חי פילוסוף צרפתי בשם רוסו שהגיע למסקנה כמעט הפוכה: רוסו טען שכאשר לבני אדם אין מספיק עוצמה הם הופכים למושחתים – כי הם חלשים מידי. המסקנה שלו הייתה שצריך לתת לאנשים מספיק כוח כדי שהם לא יהפכו למושחתים. מה שאפשר ללמוד מהאמירות האלה ששחיתות נגרמת כאשר יש קשר לא טוב או חוסר איזון בין האדם, התפקיד שלו והעוצמה שיש בידיו.


יש דרך להפחית את מידת השחיתות הפוליטית?

שאלה חשובה. המפתח הוא בשילוב נכון בין אנשים למוסדות. אני אפילו לא בטוח שזה ברור מה אני אומר, כי מוסדות זה מילה קצת גדולה. הדבר הכי חשוב זה למצוא שיטה שתאפשר ותעודד את האנשים הכי מוכשרים וישרים לשרת את הציבור ובאותה השעה, תמנע מאנשים מושחתים להגיע או להישאר בעמדות עם כח. דבר מאוד חשוב נוסף זה לחיות בתנאים כלכליים וחברתיים שוויוניים, כי בלי זה, אנשים לא יכולים לחיות יחד ולא יכולים להרגיש דאגה לציבור, והם דואגים רק לעצמם או פשוט לא מבינים אחד את השני.


שמעתי בחדשות את הקריין מדבר על שחיתות, האם זה אומר שמדינת ישראל היא מדינה מושחתת?

דווקא העובדה שמדברים על שחיתות זה לפעמים סימן שנלחמים בשחיתות. וזה שנלחמים נגד שחיתות זה סימן שהמצב לא כל כך גרוע. אבל לפעמים שמדברים על שחיתות זה סימן שיש הרבה שחיתות. המצב בישראל מורכב. לפי מדדים ומבחנים בינלאומיים, יחסית למדינות אחרות בעולם, מדינת ישראל היא לא מדינה מאוד מושחתת. לפי מדד השחיתות הבינלאומי של עמותת שקיפות בינל"א, ישראל נמצאת במקום ה-32 מתוך 180 מדינות. כלומר, לפי המדד הזה ישנן 31 מדינות פחות מושחתות מישראל אבל 148 מדינות יותר מושחתות ממנה. וגם, העובדה שעוסקים בשחיתות לא מעט בתקשורת ובבית המשפט ושפוליטיקאים ועובדי ציבור שנתפסו בשחיתות נשלחו לכלא, מראה שבישראל נלחמים בשחיתות.


טוב, אני חושב שהבנתי די טוב במה מדובר, אבל מה הקשר לעוגה מושחתת? מה עוגה מושתת זו עוגה ששיחדה פוליטיקאי? עוגה שמתגנבת למשחקי כדורגל? עוגה שעוקפת בתור לניתוח?

הצלחתי קצת לבלבל אותך... כשדודה סוניה כינתה את העוגה עם כל הקצפת והשוקלד 'עוגה מושחתת', היא התכוונה למושחת במובן של מקלקל ובמובן של פיתוי. כי מקור השחיתות הוא פיתוי. במקור, כשחשבו בהתחלה על אדם מושחת חשבו על אדם שלא עומד בפיתוי, ועושה משהו רע. ולכן, לאכול עוגה עם כל כך הרבה קלוריות זה כאילו להתפתות לעשות משהו רע. אבל לאכול עוגה זה לא משהו רע, אם לא מגזימים, וגם אם מגזימים, זה לא רע, זה אולי מזיק לבנאדם עצמו...אז זה מן ביטוי שכזה, עוגה מושחתת, מנה מושחתת...


אז בוא נסכם

שחיתות היא דבר רע, ושחיתות פוליטית היא קלקול ופגיעה של הפוליטיקאים ועובדי הציבור בעבודה טובה, מסודרת וישרה. אם פוליטיקאי או עובד ציבור מנצל את התפקיד שלו בצורה לא הגונה בשביל לקדם ולעזור רק לעצמו, במקום לפעול לטובת כלל האזרחים, אפשר לומר שהוא עושה מעשה מושחת. מעשה מושחת יכול להיות לדוגמה לקיחת שוח, קבלת טובות הנאה, סחטנות, סחיטה באיומים, מינוי פוליטי של מקורבים לתפקידים ציבוריים, או מעילה בכספים ציבוריים. שחיתות פוליטית פוגעת במערכת הפוליטית ובקשר בין נבחרי ציבור, עובדי ציבור ובוחרים. למרות שלא כל מעשה שחיתות הוא מעשה בלתי חוקי, כל מעשה שחיתות הוא חריגה מהתנהגות אתית, מוסרית, ומקובלת. ולמרות שמדובר בתופעה שלילית, לא פשוט להילחם בשחיתות – בין השאר מכיוון שבדרך כלל שחיתות פוליטית נעשית בסתר, בלי שכמעט אף אחד רואה אותה ומבלי שאף אחד מדווח עליה. ועדיין, חשוב תמיד להשתפר, לא להתייאש ולהתאמץ להפחית ככל הניתן את השחיתות הפוליטית בישראל.

נסו לחשוב: מה דעתכם? יש לכם עוד רעיונות כיצד ניתן להפחית את מידת השחיתות הפוליטית? נפגש בפרק הרביעי...


76 views0 comments

Comments


bottom of page